Cieplej, ciepło, Gorąco !!


15 Jan
15Jan

      Kiedy w Europie przeszywają nas przymrozki i śniegi z cala przyjemnością siadam i oglądam turnieje organizowane w pełnym słońcu za wschodnim oceanem.Tak- ma to swą cenę -gdzie pierwsze mecze zaczynają się tuż po północy....wiec grozi nam brak snu...tylko przez "calutki miesiąc". Slońce, plaża, koktajle -wszystko fajnie, pięknie,ale zawodnikom na korcie już tak przyjemnie nie jest.


Na kortach US Open temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza co wymusza na zawodniczkach odpowiednie kompleksowe przygotowanie przed w trakcie jak również po rozegranym meczu.Praktyki wymienione poniżej zostały przedstawione na podstawie raportu Dr. Michaela Bergerona (WTA Hydration and Heat Stress Advisor) i Susie Parker- Simmons (WTA dietetyka).Przygotowania powinniśmy zacząć od następujących metod:

  • pozostanie z dala od słońca- rozciąganie w cieniu

  • 30-40 minut przed meczem zanurzenie w lodowej kąpieli na 5 minut

  • 20- 30 minut przed wyjściem na kort zimny prysznic przez nie więcej niż 10 minut

  • 30 minut przed należy spożywać zimne napoje typu"slashy"

  • ubiór jest równie ważny więc nakrycie głowy i kostium o jasnych kolorach

W trakcie meczu by zredukować wysoka temperaturę ciała sugerowane jest 

  • stosowanie lodowych kamizelek

  • lodowych ręczników

  • odpowiednie nawodnienie organizmu.

Praktyki nie kończą się tuż po meczu. Należy ponownie zanurzyć się w lodowej wannie na 5-10 minut co pomoże również w regeneracji mięśni i do końca dnia unikać nasłonecznienia

    Każda z tenisistek powinna indywidualnie zaadoptować cały proces do swoich potrzeb i odporności na wysokie temperatury. By pomóc z tym zmaganiem i potencjalnymi problemami zdrowotnymi na korcie WTA wprowadziła 10 minutowa przerwę pomiędzy drugim a trzecim setem. Mam nadzieje ze zrobiło wam się choć odrobinę cieplej.Jak zawsze, dzięki za przeczytanie do końca i do zobaczenia na kortach w Melbourne. 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.